Problémy z podvědomí

Část osobnosti, jež odvádí všechnu otravnou práci a stará se tak o naše pohodlí (nevědomé procesy, práce s pamětí / zkušenostmi), naše vědomí pouze říká své přání (slízne smetanu) – podvědomí zařídí potřebné věci pro realizaci.

Vědomí je nejpohodlnější uživatelské rozhraní s jakým jsem se kdy setkal. 

Navíc má tendenci nás ochraňovat před obavami, strachem, stresem – způsoby, kterými to dělá bývají tak přímé, že mohou připomínat logiku dítěte (odtud názvy cvičení typu „pracujeme s vnitřním dítětem“).

Dívka se v pubertě několikrát zamiluje a získá pár opravdu hnusných zkušeností. Pokaždé prožívá silné duševní trápení, podvědomí udělá závěr, že zamilování je pro ni nebezpečné – podnikne kroky, aby k trápení (a zamilování) nedocházelo.
Objeví-li se potenciální partner, dívka podvědomě hledá jeho nedostatky – má křivější nos, jde pozdě, páchne, chová se jak hulvát…
Tak to jde s prvním, druhým, třetím… Podvědomí zabránilo vzniku jednoho trápení, ale vzniká nové – dívka je nešťastná, že nemůže potkat toho „pravého“ (mohla je odmítnout, aniž by si to uvědomila).

Studentovi učiliště je blbě z hledění do učebnic (polovinu tvoří hovadiny, tu druhou lži) – dochází ke zhoršení zraku…

Žena má léta bolesti zad – od mládí jí bylo vštěpováno, že „člověk se rodí pro práci“, při každém odpočinku byla nespokojená: „nemohu odpočívat, jestliže ostatní pracují“, nedokázala se uvolnit.
Nemocný člověk má ovšem plné právo odpočívat, to je známá věc. Díky bolestem si tak může odpočinout aniž by měla výčitky svědomí…

Dívka se bojí těhotenství – každý sex je doprovázen silným stresem, obavami. Na co často se silnými emocemi myslíš, to si přivoláváš.
Po pár měsících zjistí, že má neprůchodné vejcovody…
Mohla by si konečně oddechnout, že nemůže otěhotnět (a užívat si sexu dosytosti), ale začne vytvářet nový stres: bojovat s nemocí.
Kdyby podvědomí vysvětlila, že už je velká holka, onemocnění nepotřebuje (pochopila lekci), ke stresu u ní během sexu nebude docházet (udělá vhodná opatření) – zmizel by důvod onemocnění (a tedy i samotné onemocnění, nebo by léčba nebyla blokována – začala by dávat „zázračné“ výsledky).

Samozřejmě, kdyby po uzdravení začala pociťovat stejný stres jako na začátku, mohlo by dojít k novému propuknutí onemocnění… A tentokrát už by pravděpodobně jeho řešení dalo MNOHEM víc práce – podvědomí by mohlo další pokusy dokonce začít ignorovat (přestat brát vážně):

„Stejně si zase budeš ubližovat strachem a znovu bych tě musel(o) ochránit nemocí, tak k čemu by to potom celé bylo….“.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s