Obavy, strach, stres 2: Zvyšte pravděpodobnost úspěchu

Stres má často podobu typu: „Co když to nestihnu…“
Očekáváme, že by se mělo stát něco co nechceme (co zhorší kvalitu našeho života).

Stres nám chce připomenout, že bysme měli máknout. Snaží se nás vyburcovat k větším výkonům potřebným k dosažení cíle.

Obvykle se nám myslí prožene katastrofální sled událostí, které by mohly nastat v případě našeho neúspěchu (jedna nebo více možných budoucích historií). Začneme se bát: prožíváme silný emoční stav spojený s určitou historií (historiemi). Tím jim předáváme velké množství energie – zvyšujeme pravděpodobnost jejich realizace.
A tak se může stát, že našeho cíle nedosáhneme pouze vlivem našich představ typu „co by se mohlo stát…“

Kdybysme naopak zaměřili veškerou naši pozornost na jeho dosažení, výsledek by byl ve většině případů úplně odlišný. Věřili-li bychom navíc v úspěch – a spojili to s radostným očekáváním, pocitem jistoty (že už jsme to zvládli), nebo jiným silně emočním konstruktivním stavem, velice bysme tím zvýšili pravděpodobnost realizace „úspěšné“ historie.

Zkuste si představit, že jste již vytyčený úkol splnili, uvěřte tomu a spojte s tímto pocitem emocionální výbuch radosti, štěstí – euforie. Přitom stále mějte v mysli, že je úkol úspěšně za vámi.

Samozřejmě je potom důležité zvednou zadek a udělat všechno pro dosažení našeho cíle. Nikdo, ani víra za nás naši práci neudělá. Tento postup ale dokáže výrazně zvýšit pravděpodobnost úspěchu v případě, že se do toho s vervou pustíte – takříkajíc naklonit „šťestěnu“ na naši stranu.

A my už víme, že se nejedná o náhodu, ale o pár jednoduchých čistě fyzikální zákonitosti 😉 Samozřejmě se nám do toho může zaplést karma a pár dalších věcí, které v tu chvíli nemůžeme přímo ovlivnit (a ani si je obvykle neuvědomujeme), což nám ovšem nebrání udělat co je v našich silách pro zvýšení pravděpodobnosti našeho úspěchu.

Tohle je jeden z důvodů (tajemství 😉 ), proč jsem kdysi složil zkoušky jednoho semestru na vysoké škole (ok, a možná díky většímu množství alkoholu: úžasná věc, pokud se chcete naučit matematiku – prostě nepřemýšlíte nad tím, že se takové ******** za boha nemáte možnost naučit, ale mechanicky děláte jeden příklad za druhým jako stroj do časných ranních hodin… a kupodivu vám začnou jít i naprosto nepochopitelné věci… ).

Holt blbcům a opilcům přeje štěstí 😉

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s