Emoce

Emoce jsou svazky myšlenek, nebo řekněme datové / informační proudy přenášející obrovské množství energie.
Ta energie se musí nějakým způsobem projevit (v závislosti na předávaných datech / informacích).
Část (nebo i většina) se „spotřebuje“ přímo v nás, v našem těle.

Vzpomínka na prožívanou událost zůstane v naší paměti – postupně dochází k jejímu zasouvání do podvědomí. Víme, že čím víc a intenzivněji (prožíváme u toho silnější emoce) na něco myslíme, tím lépe si to zapamatujeme.
Pomocí vjemů, jež vykazují podobnost s dříve prožitou událostí může dojít k jejímu opětovnému uvědomění (vzpomínka, rozvinutí události v mysli pomocí rezonance na základě podobnosti).

Časem sice emotivní náboj ochabuje, vzpomínku si vybavujeme stále méně ostřeji – méně detailů, později jen ve formě pocitů.
Vzpomínky bez emočního náboje bývají obvykle přehlušeny silněji prožívanými, ale jejím „vybavením si“ obvykle znovu prožíváme dřívější emoce, jenž nás opět zpětně ovlivňují – vzpomínka na překrásný sex s partnerem nám dodá mnoho sil a ještě několik dní plní energie řešíme problémy s větší „lehkostí“, nebo přijdeme okolí trochu „divní“.

To bývá problém u silných destruktivních prožitků – některé mohou mít takový náboj, že nás ovlivňují i v následujícím vtělení – různé fobie („neopodstatněný“ strach) např. vlivem násilné smrti.

Abysme si nevědomě neubližovali je potřeba dříve prožité situace vyvolávající v nás silné destruktivní emoce zbavit emotivního náboje.
Při následujícím rozpomenutí v nás již vzpomínka nevyvolá prakticky žádnou emoční odezvu – tak poznáme, že jsme uspěli.

Slouží nám k tomu různé techniky odpouštění, nebo i trochu drsnější metody, při nichž znovu prožíváme události, jež pro nás mají silný emotivní náboj (holotropní dýchání, progresivní hypnóza) – dochází k odhalení souvislostí, zjišťujeme proč v nás to či ono vyvolává takové a makové pocity, můžeme celou událost prozkoumat z více hledisek / úhlů pohledu…

Zjistíme-li souvislosti a pochopíme, co nás měla událost naučit (jaká chybná rozhodnutí jsme dělali, k čemu vedly – abysme se jich vyvarovali do budoucna, pochopili proč to bylo špatné rozhodnutí), bude v nás vzpomínka na tuto událost (ať už vědomá, nebo nevědomá (např. pocit)) vyvolávat mnohem slabší emoční odezvu.

Navíc získáme možnost vyřešit velké množství problémů o jejichž existenci jsme neměli ani potuchy.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s