Dýchání 2: léčba

Velice oblíbenou techniku intenzivního dýchání vykoumal jeden úžasný americký psycholog českého původu – Stanislav Grof.

Při holotropním dýchání se přeplní organismus kyslíkem (rychlým a hlubokým dechem – hyperventilací). Dochází tím ke změněným stavům vědomí.
Během dýchání se pouští hudba / zvuky, která by měla navést vědomí určitým směrem. Lidé objevují potlačené vzpomínky, stresy, nesprávně zpracované životní situace – emocionálně se pročistí a objeví něco velice cenného – příčiny svého jednání/myšlenkových pochodů (jak vznikl „vzorec“ chování v určité situaci). Jejich zpracováním zmizí mnoho (osobních i zdravotních) problémů.
Pokud se do toho chcete opravdu „zavrtat“, obvykle je potřeba více než jedno sezení – těch zasunutých věcí je prostě příliš mnoho.
Občas i to „málo“ bývá na člověka příliš, pro silné emocionální přetížení (které tělo nedokáže zpracovat) má tělo naštěstí záchranou brzdu – zvracení.

Hudba dokáže mnohé – měnit náladu, emoce, způsob myšlení. Oproti ovlivňování dalšími druhy EM záření, zvukové vlny (a světlo / obrazy) mají jednu specialitu: tělo má vyvinutý zvláštní orgán pro jejich zpracování – uši. Stimulace fyzických, ale hlavně PSYCHICKÝCH pochodů v mozku zvukem je velice účinná – jsme na tyhle vlny velmi citliví.

Volní likvidace hlubokého dýchání spočívá v co možná nejmělčejším a nejpomalejším dýchání. Postupně dochází k oslabování dýchacího svalstva do doby, kdy máme pocit nedostatku vzduchu – pak tento stav udržujeme několik hodin (pod vedením instruktora).
Tato metoda má úspěchy především v léčbě dýchací soustavy (astmatu), nebo trávicích problémů (rak. tlustého střeva).

Pokud nechcete vyhazovat peníze za instruktory, lze sehnat Frolovův dýchací  trenažer, s nímž můžete za určitých okolností provádět toto tzv. endogenní dýchání sami.

Technik intenzivního a prodlevového dýchání je relativně mnoho. Najdou se však i naprosto opačné techniky, které se s nimi názorově rozchází opačným směrem. Nezávisle na tom – každá technika může podat skvělý výsledek.

O čem to svědčí?

Že není až tak důležitá konkrétní technika, ale její správné provádění.
Výběr závisí na tom, co je vám bližší. Důvěra v metodu pomáhá otevřít možnost jejího působení, nebo alespoň zesílit účinky požadovaným směrem – kromě toho ji provádíte důsledněji (vědomě a vaše tělo nevědomě).

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s