Paměť

Mozek funguje podobně jako anténa (nebo radiový vysílač + přijímač). Při procesu vzpomínání se ladíme na stav, v němž jsme se nacházeli ve chvíli, kdy jsme ukládali ony data, a opětovně jej rozvinujeme.

K tomu, abychom si vzpomněli na nějaký prožitek (např. popíjíte pivo v hospůdce se svým novým partnerem, do kterého jste se čerstvě zamilovali, nebo dobrým kamarádem, kterého jste dlouho neviděli) stačí drobný podnět (pohled na sklenici piva, stejnou hospůdku, uslyšíte stejnou písničku, která tehdy hrála). Rozvinujeme prakticky stav celého vesmru v onom okamžiku – zbytek bude velice neostrý, ale bude existovat. Souvisí to s tím, čemu jsme v daném okamžiku věnovali svou pozornost – tím i určité množství energie – a to se taky nejostřeji rozvine.

Spatříme-li sklenici piva, můžeme si v mysli rozvinout celou řadu asociací, ale jedna z nich může nést větší emotivní náboj než ostatní. Ta bude zřejmě rozvinuta jako celek. (Popíjení s partnerem, do něhož jste čerstvě zamilovaní pravděpodobně ponese větší emotivní náboj, než řada „obyčejných“ hospodských návštěv).

Snadno se rozpomeneme na věci, které pro nás mají silný emotivní náboj. Pokud si ovšem chceme něco zapamatovat něco bez něj, je potřeba dané obsahy mnohokrát opakovat (připomínat) – s každou aktivací zvýšíme energii vzpomínky a její energetickou vazbu na náš mozek.

Původně rozvinuté obsahy (něco se učíme, prožívané události) se nemohou zcela svinout (obvykle až do fyzické smrti) – jsou lapeny v energetické pasti našeho mozku. Díky jejich částečnému svinutí je relativně snadné je opětovně rozvinout (naladit se na ně). Zcela svinuté obsahy se obvykle mnohem obtížněji rozvinují (minulé životy -> změněné stavy vědomí)

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s